HORTOBÁGY
FALUVÉGHALMI KFT.

TEVÉKENYSÉGÜNK

TAKARMÁNYOZÁS

Területeink legnagyobb részén az ökológiai gazdálkodás irányelveit és szabályait szem előtt tartva termesztünk. A Hortobágyi Nemzeti Park területén megtermelt lucernánk nem csupán a takarmányozásunk egyik legfontosabb komponense, a fenntartható gazdálkodás egyik alappillére is. Sokoldalú felhasználhatósága mellett rendkívül kedvező adottságokkal rendelkezik: mélyre hatoló gyökérzete révén kalciumot, káliumot és foszfort hoz fel, gazdagítva ezzel a felső, termékeny talajréteget.

BIOKONTROLL – ÖKOLÓGIAI ELLENŐRZÉS ÉS TANÚSÍTÁS

Az ökológiai gazdálkodás hazai és EU-s jogszabályok által behatárolt gazdálkodási forma, ökológiai jelöléssel csak az hozhat forgalomba mezőgazdasági terméket, aki vállalja a jogszabályoknak való megfelelést, illetve szerződést köt az ökológiai gazdálkodást ellenőrző tanúsító szervezettel. Faluvéghalma major közel 30 éve működik, tulajdonosai a kezdetektől fogva törekedtek a természettel egyensúlyban történő, biológiai gazdálkodás fenntartására. A Biokontroll Hungária Ellenőrző és Tanúsító Kft képviselőjével évről-évre szántóföldi szemlét tartunk a Natura 2000-es minősítés alá eső területeinken.

TAVASZI / NYÁRI IDŐSZAK

A tavasz közeledtével figyelmünk a környező földjeinkre fordul. A kihajtás előtt a gulyaállásokat minden évben rendezzük, pásztorszállásainkat pedig felkészítjük a közelgő nyárra. A karámrendszer ellenőrzése és javítása is ez idő alatt történik, valamint ahogy „nyílik az idő”, úgy indulnak a talajmunkák is. Szántáselmunkálás, magágykészítés, majd március végén-április elején már vetjük is a lucernát, melyet egyébként 4-5 évre előre telepítünk. Ezt követően jön a silókukorica – avagy a kukoricavetés időszaka április derekán. Ekkora már a lucerna alsó levelei sárgulnak és virága is bimbózni kezd – elérkezünk első kaszálásához. A lucerna igen fontos növény a fenntartható gazdálkodásban, hiszen jelentős mennyiségű nitrogén-tápanyaggal gazdagítja a talajt. A lekaszált növény gondos vizsgálata után mérlegelés, majd a falközi silóba „taposás” következik. Hamarosan a réti széna is kaszálásra kész, a munkafolyamat itt is a lucernáéhoz hasonló: a kaszálást követő rendkezelés után itt viszont bálázás következik. Akárcsak a lucerna esetében – beszállítás után rögtön mérlegeljük a bálákat is. Június végéhez érünk mire elérkezik a gabonabetakarítás időszaka. Az őszibúza mellett minden hónapban kaszálunk, valamint augusztus végén a kukoricasilózásra is jut még idő. Az ősz beállta előtt még trágyázunk és újra nekilátunk a talajmunkáknak, kezdődik a szántás.

ŐSZI/TÉLI IDŐSZAK

A tél közeledtével állataink behúzódnak a telelőhelyekre, mi pedig fajták szerint szétválogatjuk őket. Szarvasmarháink felújított, modern istállókban kerülnek be, komfortos telelőhelyeiken várhatják az óév végét. Tudjuk, hogy a megfelelő takarmányozás a szarvasmarha egészségének kulcsa, így a téli hónapokban végig a nyár folyamán előállított takarmányt fogyasztják, melynek alapja a jó minőségű réti széna és az ásványi anyagokban gazdag lucerna. A telelőhelyeken nyugodt, modern környezetben várják az ellési időszakot, ekkor a szokásosnál is több figyelmet fordítunk állataink egészségi állapotára, a vitaminpótlásról is időben gondoskodunk. A téli takarmányozás során kukoricasilóból, lucernaszilázsból és lucernából álló homogén mixet készítünk állatainknak. A modern kor adta lehetőségeket kihasználva takarmánykeverő- és kiosztó kocsik segítségével terítjük az állatok előtti etetőútra. Decemberben kezdetét veszi az ellési szezon, ami egy különleges és izgalmas időszak számunkra. Ez idő alatt fokozott figyelmet fordítunk állatainkra, az ellések 97%-a téli időszak alatt történik.

EGYSÉGBEN A TERMÉSZETTEL – LEGELŐRE ALAPOZOTT TARTÁSI RENDSZER

Állataink a Hortobágyi Nemzeti Park területén, Natura 2000-es természetvédelmi besorolás alá eső területeken legelnek tavasztól késő őszig – majd 1800 hektáron! Nyáron, az extenzív tartás ideje alatt állataink a legelőn körülbelül 7 hónapot töltenek kint, ezalatt is szoros figyelemmel kísérjük egyedeink fejlődését. November végén – a beterelés előtt – állatainkat fajták szerint szétválasztjuk és úgy foglalják el telelőhelyeiket. Az ellési szezon decemberben veszi kezdetét. A korszerű, nemrégiben felújított istállóinkban állataink nyugodt és modern körülmények között várhatják az ellési szezon végét. Az ellések 97%-a ezen időszak alatt valósul meg.

Állataink a téli hónapok során a nyár folyamán saját – és környező területekről előállított takarmányt fogyasztják. Takarmány-mixünk alapja a jó minőségű réti széna és az ásványi anyagokban gazdag lucerna-széna és lucerna-szenázs – valamint kukorica-szilázs. Ezeket keverő-kiosztó kocsival homogénre keverjük és így juttatjuk ki az állatok elé az etetőútra a téli hónapokban.

SZOLGÁLTATÁSAINK

Tenyészbika

Növendék bika

Növendék üsző

Mezőgazdasági szolgáltatás

Selejt tehén